طراحی سایت

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نیاز به طراحی سایت دارید ؟ شاید طرح سوال راجع به دلیل طراحی سایت کمی کلیشه ای باشد اما ما برای شما پاسخی متفاوت داریم . معمولا ما در طراحی سایت و برنامه نویسی وب با دو رویکرد مواجه هستیم . دسته اول مشتریان طراحی سایتی هستند که برای اولین بار می خواهند سایت داشته باشند ، ما ابتدا نیازسنجی بازار و تحقیق را انجام می دهیم و سپس وارد مرحله توسعه و طراحی و برنامه نویسی سایت می شویم . دسته دوم مشتریانی که قبلا سایت داشته اند و نیاز به بروزرسانی و طراحی وب سایت اختصاصی بر اساس نیازهای جدید خود دارند . برای این دسته از مشتریان ما برنامه نویسی اختصاصی را پیشنهاد می دهیم . چراکه طراحی وب سایت و برنامه نویسی وب اختصاصی می تواند کلیه نیازهای آنها را پوشش دهد و در آینده نیز نگران گسترش نرم افزار خود نمی باشند . 

مراحل طراحی سایت با محمد مرادپور

در ابتدا تصمیم می گیرید یک سایت داشته باشید. از این رو، درصدد پیدا کردن یک نام مناسب بر می آیید. سپس تصمیم می گیرید که پسوند دامنه ی شما بطور مثال .ir باشد؛ چرا که سرعت سایت و دسترسی راحت مخاطبین به آن برای شما اولویت اول است.

حال نوبت به انتخاب یک سرور با حجم، سرعت و قدرت پردازشی مناسب فرا رسیده است. این سرور معادل همان محله در هر شهر است.

پس از انتخاب پسوند دامنه و سرور مناسب، تلاش می کنید یک رابط کاربری مناسب طراحی کنید (و یا آن را به یک فرد یا شرکت متخصص در این زمینه بسپارید). User Interface که به اختصار UI نامیده می شود، طرح بندی گرافیکی یک اپلیکیشن یا صفحه سایت است. این طراحی شامل دکمه هایی است که کاربران بر روی آن کلیک می کنند، متنی که می خوانند، تصاویر، اسلایدرها، قسمت های ورود متن و سایر مواردی که کاربر با آنها ارتباط برقرار می کند. این موارد نیز شامل طرح صفحه، انیمیشن های صفحه و هر یک از تعاملات اینچنینی است. در طراحی رابط کاربری، هر نوع عنصر بصری، تعاملی یا انیمیشن ها می بایست طراحی شوند.

UX Design. این عنوان سرنام واژه های User Experience می باشد و به معنای تجربه ی کاربر از تعامل با خدمات و محصولات شرکت یا سازمان است که شامل راحتی در دسترسی به اطلاعات و امکانات می باشد. یک طراح تجربه کاربری به این فکر می کند که طراحی او برای کاربر چه احساسی رقم خواهد زد، برای کاربر انجام کارهایش چقدر راحت است. بعنوان مثال، مراحل خرید هنگام خرید آنلاین چقدر آسان است؟ خرید یک محصول از فروشگاه اینترنتی چقدر ساده است؟

سیستم مدیر محتوا یک نرم‌افزار مدیریت وب‌سایت است که به کارفرمایان( صاحبان وب سایت ) این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به تخصص ودانش فنی، وب‌سایت دلخواهشان را ایجاد کرده و به راحتی آن را مدیریت کند.
سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها انواع مختلفی دارند که میتوانند با زبان های برنامه نویسی گوناگونی همچون PHP ASP و… نوشته شده باشند
سیستم های مدیریت محتوا عموما به دو صورت در دسترس کاربران قرار دارند
حالت اول ) سیستم های اپن سرس همچون وردپرس ، جوملا، دروپال، مجنتو، پرستا شاپ ، توماتو کارت ، اپن کارت ، پی اچ پی نیوک و …. که میتوان از آنها برای راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی بهره برد.
حالت دوم ) سیستم های اختصاصی و برنامه نویسی شده ، که اصولا بر اساس نیاز های تخصصی مشتریان و با توجه به امکانات و قابلیت های درخواستی کارفرمایان طراحی و پیاده سازی میشوند و زمان و هزینه به مراتب بالاتری از سیستم های عمومی خواهند داشت.

هر سایتی با توجه به ماهیت خود، نیاز به محتوای بخصوصی دارد؛ بطور مثال، قرار دادن یک بلاگ پست چند صفحه ای در فروشگاه اینترنتی که مشتریان آن مایلند در کمترین زمان تصمیم نهایی خود را بگیرند، قطعا کار درستی نیست؛ و بلعکس. بنابراین موفقیت یک سایت، در گرو محتوای مناسب، مرتبط و سئو بهینه می باشد؛ بعلاوه که نگارش محتوا برای هر حوزه و سایتی از قوانین خاصی تبعیت می کند.
اشراف و دانش بر هر یک از اینها ممکن است در وقت و انرژی هرکسی نگنجد.
من، محمد مرادپور در این راستا می توانم انتخاب شما باشم؛ چرا که با تجربه ی چندین ساله در این زمینه می توانم در زمانی مناسب سایت شما را در جلوی چشم میلیون ها ایرانی قرار داده و بازدیدکنندگان را به مشتریان وفادار شما تبدیل کنم.

سئو(SEO) یا Search Engine Optimization که معنای تحت الفظی آن در فارسی “بهینه سازی موتورهای جستجوگر” است، چیزی است که باعث می شود با جستجوی کلمه “خرید لپ تاپ” در گوگل سایتی مثل دیجیکالا در رتبه و صفحه اول گوگل به شما پیشنهاد شود! در واقع سئو به مجموعه تکنیک ها، بایدها و نبایدهایی گفته می شود که هر مدیر وب سایتی می بایست مدنظر قرار داده تا هنگام جستجوی کاربران در اینترنت، سایتش در صفحه نخست نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، بایدو، مایکروسافت، یاهو، یاندکس و… قرار بگیرد.

در ابتدا تصمیم می گیرید یک سایت داشته باشید. از این رو، درصدد پیدا کردن یک نام مناسب بر می آیید. سپس تصمیم می گیرید که پسوند دامنه ی شما بطور مثال .ir باشد؛ چرا که سرعت سایت و دسترسی راحت مخاطبین به آن برای شما اولویت اول است. در بازه های زمانی مختلف لازم است تا یک نیروی متخصص به رفع خطاهای فنی احتمالی و اجتناب ناپذیر به وجود آمده بپردازد و البته پروسه پشتیبانی و نگهداری سایت های اینترنتی تنها به این مقوله محدود نمیشود و از جنبه های مختلفی می توان آنرا تامین نمود.

طراحی سایت (وب سایت) (Web-design) به معنی طراحی یک صفحه تحت وب است که در اینترنت نمایش داده می شود. طراحی این صفحه شامل یک فرآیند است که از لایه بندی و ترسیم اولیه نمای ظاهری سایت شروع شده، در طول مسیر به درج محتوا رسیده و در نهایت به نگهداری، بروزرسانی و سئوی سایت ختم می شود.